Friday, February 03, 2006

Ardia , Dillon, Jeyson, Lisa

Question 3

You play basketball for Sargent Park. You've scored 24 points over the 5 home games and 28 points over the past 7 away games. Now figure out your: Average points per game at home, your average points per game on the road, and your total average points.

Do you score more basket per game at home or away?

Question 3 answer:
The home average estimate was (25÷ 5 ) 5 = the real home average is ( 24 ÷ 5) 4.8
the average for away was (28÷7) 4 ,and you can't estimate the average if theres no decimal
The estimate for total average is (48÷ 12) 4= the real total average for both of them is (52 ÷ 12) 4.3

Thursday, February 02, 2006

Kim Vo, Amalia, Mark, and Alex W.

Question Number 4:

You've been hired to mow your neighbour's lawn this summer. Your neighbour will pay you 5$ each time that you mow his lawn, and it takes you 40 minutes to mow his lawn.

1. How much money do you make per minute (money divided by time). 2. How much money should the neighbour pay you if it takes 60 minutes to mow the lawn?

Anwer for Number 4:

He will pay me $1.25 per minute. He will pay me $7.50 for mowing his lawn for 60 minutes.

We got the answer for number 1 from 5 divided by 40 is 0.125. We got the answer for number 2 by multiplying 1.25 by 60 and the answer would be 7.50.

Kim V, Amalia, Mark and Alex W.

(= Candace, Wes, Jubie and Chris =)

Question #1
You've gone to the movies with your friends and offered to buy your four friends and yourself popcorn and a drink. The total with tax for each drink is $2.73 and the total for each bag of popcorn is $3.19.

Estimate how much money you need to have in order to buy all of the popcorn and drinks. So our estimation was $29.00 - $30.00 is what I had to pay for my friends and I.

The way we figured out our answer was, we multiplied $2.75 x 5 and got the answer of $13.75 for the drinks, and we did the same thing for the popcorn we multiplied $3.20 x 5 and we got the answer of $16.00. Then we added $13.75 + $16.00 and it =ed $29.75

Tony, C.J, Jon and Jessicas homework

4. You've been hired to mow your neighbor's lawn this summer. Your neighbour will pay you $5 each time that you mow his lawn, and it takes you 40 minutes to mow his lawn

How much money do you make per minute (money divide time), and how much money should the neighbour pay you if it takes 60 minutes to mow the lawn?

The way we figured it out was trying to times 40 by something to equal 500 because $5 is 500 cents. we found out 40X 12 = 480 which would be $4.80 and 40X13= 520 which is $5.20. So the answer could be either 12 or 13 cents you earn a minute because their both close to $5.00. If you mowed the lawn for 60 minutes you'd get an extra $2.40 because 20X 12=240 so the answer would be $7.40.

Tony, C.J, Jon and Jessicas homework

4. You've been hired to mow your neighbor's lawn this summer. Your neighbour will pay you $5 each time that you mow his lawn, and it takes you 40 minutes to mow his lawn

How much money do you make per minute (money divide time), and how much money should the neighbour pay you if it takes 60 minutes to mow the lawn?

The way we figured it out was trying to times 40 by something to equal 500 because $5 is 500 cents. we found out 40X 12 = 480 which would be $4.80 and 40X13= 520 which is $5.20. So the answer could be either 12 or 13 cents you earn a minute because their both close to $5.00

Taylor, Jaymie, Kimmie Y. and Rustine's question

On our class blog site there have been 43 new posts and 14 comments created over the past 4 days. How many new posts and comments on average are posted per day?

The answer is there is an average of 3.5 comments posted per day.
There is and average of 10.5 posts per day.

The way we got the answer was we took the number of posts(42) and the number of commments(14) and we divided each individual number by 4. We calculated the number of average posts was 10.5 and the average number of comments was 3.5. The way to check is to take the number 10.5 and multiply it by 4 it will give you 42 the number of post in the past 4 days. Then you take 3.5 and multiply it by 4 and it will give you 14 the number of comments posted in the last 4 days.

Amy, April, Matt and Austin's word problem answer

Question # 2

Question: You and six friends have ordered pizza for the party. If the total for the pizza will be $22.75, how much money (estimate to the dollar) does each person have to contribute?

Answer: They will all pitch in $3.25.

Solution: If you divide $22.75 by 7, you can get the answer because everyone is trying to pay the equal amount of share to the pizza including you. If you estimate the answer first, it would be alot easier because you can figure out if the answer is close to the estimate and you can tell if your right or wrong.

-Amy=), April, Matt, Austin

Assignment due Feb 6

The next blogger assignment is available on my blog, grade 7 math Blogorama. This assignment is a math question that you must answer by leaving a comment to this post on my blog.

Happy puzzle solving everyone!

Mr. R

Tuesday, January 31, 2006

hello peoples!!! heres a brain teaser for you

The fish market is selling different kinds of fish. But there aren't any prices listed. You ask about the prices, but all the seller will tell you is this:

  • A pound of salmon and a pound of bass are $12.
  • A pound of bass and a pound of swordfish are $10.
  • A pound of salmon and a pound of swordfish are $8.
  • A pound of swordfish and a pound of catfish are $5.
  • Each price per pound is a whole-dollar amount.

How much is the price per pound for each kind of fish?

brain teaser!!!!

There is a group of friends wanting to know who is the fastest runner out of all of them. Jane runs the lenghth of the football field in 1 minute. Jill runs the same lenghth but she is 30 seconds faster then Jane. The last two people who ran where Alison and Jen. They ran the same length at the same time but Jen ran 5 seconds faster then Alison. Alison ran the lenghth of the field in 55 seconds. Can you list the times from fastest to slowest?
I hope you like the brain teaser I have made and im sorry if it doesn't make sense.

Homework Done

Hi 7-43, here is a math problem for you to solve. If Jane is older than Kim, Kim is older than Shawn, Shawn is younger than Jane and Rachel is older than Jane, Can you list the people from oldest to youngest? Enjoy the question. -Amy =)

a question ?

The temperature outside is -15... later on in the day it goes up by +12 and then it goes down -6..but by night in went down agian by half a dozen...What is the temperature outside ?

Integer HELP!!!!!!!!!!

If anyone is reading this, please help me with subtracting integers.The signs are the real trouble for me.

Monday, January 30, 2006

Answer This

Here is a Math question that has to do with french. If two cats were racing against eachother from one side of the lake to the other who would win according to this information. One cat's name is cinq, and the other quatre. Quatre is 60 years old in human years and cinq is 25 years old with a very muscular cat body (If you know what I mean (wink, wink)). Who won the race Quatre or Cinq?

YO!

ello ROOM 43! umm.. mr. reece, i don't think i'll be going on blogger anytime this week cause i don't have computer. aaand. umm. i'm just at my cousins' house. so yeaah. i won't be posting another post for awhile now.. alriiitey!?

positive yellow + negative orange - positive neonwhite + negative purple = ?

yellow = 6
orange = 6
neonwhite = 9
purple = 6


ENJOY MY COLOURED EQUATION! (=

MUAHAHA
-Cjay

Assignment Revision

Many of you are having a problem with the blogger assignment as you did not have any problems with the test and there are not enough questions to answer so to earn the blogger marks you can do this. Post some type of question that you have about math. Is there something that you are confused about that we have or haven't learned this year. If you are still really stumped create a question for others to solve i.e. a brain teaser. You will be responsible for provinding an answer to this brain teaser at a later point in time.

happy blogging everyone.

Mr. R

Sunday, January 29, 2006

???HELP???

If you need help with some questions or a question just talk to me at school and I will help you

Signed JANNA

SORRY FELLOW CLASSMATES

Oh My Gosh I handed in my test so i don't know what any of the questions are so I am sorry to my fellow classmates for not being able to help you with any questions or help that was required from you having to do with the Integer test.

MY SINCEREST APOLOGIES
JANNA

Math Test

Hey Mr. Reece. Well I didn't have any problems on my math test, so yeah. I'll just help someone I guess.

Math Test

Hey Mr. Reece. Well I didn't have any problems on my math test, so yeah. I'll just help someone I guess.

Math test

Hey everybody can you help with question #31

done

I didn't really have any problems on the test so i'll help anyone that does need help on the test....